Toto je překlad příspěvku do internetové diskuse od Billa Robertieho, připadal mi užitečný a zajímavý, proto ho zde předkládám:

Otázka: jaké nastavení rolloutu doporučujete? Používáte různá nastavení pro různé pozice?


Robertie:

Tohle je evidentně důležité téma. Před pár lety (v době. kdy se objevila verze Snowie 4.0) jsem se rozhodnul udělat experiment, který se snažil nalézt odpověď.

Vybral jsem 50 pozic různých typů, od zahájení, závodů až k backgames. Cílem bylo nalézt v každé pozici nejpřesnější %  odhad šancí na výhru, kdy jedna strana byla na tahu a zvažovala double, před hodem kostek.

Jako referenční měřítko přesnosti jsem stanovil Snowie 4.0 3-ply, 1296 her rollout pro každou pozici a pak jsem zkoušel různá nastavení na různých urovní, abych viděl jaké nastavení poskytne v rozumném čase výsledky, které se přibližovaly referenčním hodnotám.

Experiment trval asi 6 měsíců, a měl celkem jasného vítěze: 2-ply a 648 her je zcela dostačující. Více pozic nebo vyšší 3-ply bylo zbytečně předimenzované, oproti tomu 1-ply nebo méně her už vykazovalo zřetelné disproporce s referenční hodnotou.

Jak jsem psal výše, experiment proběhnul před několika lety, mezitím se objevily nové verze programů, ale věřím, že výsledek bude obdobný.

Co se týká backgame, nechal bych nastaveno 3-ply a 648 pozic, což sice už může být dnes trochu zbytečné, vzhledem k tomu, že programy jako Snowie 4.7 nebo EXtreme gammon 2 mají mnohem lepší hodnocení backgame pozic než staré verze programů Snowie ver 3 a JellyFish, ale je to dobrá pojistka pro korektní výsledek rolloutu. Pro jednoduché pozice typu blitz nebo závodů, stačí i 1-ply rollout, případně úplně postačí standardní oceňovací funkce (2-ply nebo 3-ply), která poskytuje je velmi přesná hodnocení pro tento typ pozic.